Sed eget tortor suscipit, ornar

2-izbové byty sú v hľadáčiku kupujúcich najčastejšie

Časy rekordne rastúceho dopytu po veľkých a priestranných bytoch sú preč. V súčasnej dobe sa kupujúci začali zameriavať skôr na menšie objekty.

Časy rekordne rastúceho dopytu po veľkých a priestranných bytoch sú preč. V súčasnej dobe sa kupujúci začali zameriavať skôr na menšie objekty, ktoré síce poskytujú menej miesta, no vyžadujú aj menej peňazí. Najviac ich zaujímajú práve 2-izbové byty, ktoré sa momentálne predávajú najviac.


Keďže pomer slovenských príjmov a cien tunajších nehnuteľností je priepastný a kúpa bytu odľahčí účet záujemcu o niekoľko desiatok tisíc, výber bývania bude vo veľkom závislý od hodnoty objektu. Kupujúci sa musia správať ekonomicky, čo ich často vedie k uprednostneniu menšieho a lacnejšieho bytu. V žiadnom prípade by to však nemalo ísť na úkor priestrannosti a komfortu, takže kombinácia nižšej ceny s dostatočnou obytnou plochou bude hrať kľúčovú úlohu a o splnení tejto podmienky sa dá hovoriť práve v prípade 2-izbových bytov.


Dopyt po menších bytoch zvyšujú ceny realít


V súčasnej dobe sa podiel predaja menších bytov zvyšuje rýchlejšie ako v minulosti a práve 2-izbové byty zaznamenávajú dlhší čas najvyššie tempo rastu. Hlavný dôvod spočíva v cene realít, ktoré v porovnaní s platmi Slovákov dosahujú vysokú úroveň a to kupujúcich vedie k výberu menšieho bytu. Pri jeho kúpe totiž dokážu ušetriť nejaké peniaze, pričom v mnohých prípadoch ide aj o niekoľko tisíc eur.


Výber bytu závisí aj od spôsobu financovania


V spojitosti s cenou bytov súvisí spôsob financovania, na základe ktorého si kupujúci takisto premyslí, aký veľký byt si zaobstará. Pokiaľ je byt financovaný úverom alebo nejakým iným druhom pôžičky s úrokmi, potom je v záujme snahy o nastavenie najnižšej možnej splátky prirodzené zvoliť menší byt. Aby sa zachovala spomenutá kľúčová kombinácia nižšej ceny a dostatočného priestoru, 2-izbové byty sa stanú ideálnym riešením.


Zaujímavé fakty o 2-izbových bytoch :


– v prepočte na m2 je väčšina bytov drahšia ako 3 a 4-izbové objekty

– najväčší dopyt zaznamenávajú v Bratislave, Trnave a Košiciach

– developeri sa zameriavajú na obytnú plochu od 52 do 60 m2

– najčastejším spôsobom financovania sú bonifikované hypotéky pre mladých


2-izbové objekty spĺňajú úlohu štartovacích bytov


Štatistiky realitných štúdií hovoria jasne, 2-izbové byty si najčastejšie kupujú mladí zákazníci. Väčšinou ide o kupujúcich, ktorí sa osamostatňujú od rodičov a zatiaľ nemajú deti, napríklad bezdetné páry alebo absolventi škôl začínajúci svoju kariéru. V týchto prípadoch je 2-izbový objekt postačujúci a dá sa považovať za štartovací byt, ktorý majiteľ po čase vymení za niečo väčšie.


Predpoklady analytikov sa zhodujú v tom, že dopyt po 2-izbových bytoch bude naďalej rásť. Aj podľa aktuálneho vývoja na realitnom trhu všetko nasvedčuje tomu, že tieto menšie byty budú zvyšovať svoj podiel predaných nehnuteľností a prinášať tak najmä mladým kupujúcim ideálnu príležitosť ako sa dostať k dobrému bývaniu za menej peňazí. S tým súvisí aj zvýšená aktivita developerov, na základe ktorej bude ponuka bytov tohto druhu stále väčšia.


ZADAJTE DOPYT, PROSÍM