Sed eget tortor suscipit, ornar

Hypotéky zažívajú jedno z najlepších období

Aktuálna situácia na trhu s hypotékami prekonáva nielen očakávania, ale najmä niekoľkoročné maximá

Po minuloročných úspechoch a niekoľkých prekonaných rekordoch je latka na hypotekárnom trhu nasadená príliš vysoko. Verejnosťou sa síce šírili názory, že takýto skvelý rok sa už dlho nezopakuje, no aktuálne dianie tieto tvrdenia vyvracia a hypotéky zažívajú jedno z najlepších období.


Mierny útlm na hypotekárnom trhu zo začiatku roka vnímali mnohí ako signál prichádzajúcej zmeny, ktorej výsledkom bude postupné zdražovanie úverov. V jari sa však ukázalo, že tento vývoj bol len tichou prípravou na ďalší veľký boom prinášajúci ešte výhodnejšie hypotéky ako pred rokom. Už pár týždňov sme svedkami ďalšieho znižovania úrokov, pričom štatistiky hlásia aj niekoľko nových rekordov. Skvelé obdobie hypoték tak pokračuje ďalej a odborníci ho nie náhodou považujú za jednu z vrcholových etáp lacných a výhodných hypoték.


Hypotekárny trh opäť naštartoval nový zákon


Písal sa 21.marec, kedy náš hypotekárny trh prešiel veľkým reštartom. V tento deň nadobudla účinnosť novela zákona o úveroch na bývanie, ktorej súčasťou je aj zopár nových podmienok poskytovania hypoték. Zákonodarcovia prišli s opatreniami, ktoré majú viac chrániť klientov a navyše zlepšiť ich slabé znalosti o financovaní nehnuteľností pomocou hypoték, čo pomôže znova naštartovať celý trh. Klienti na to zareagovali pozitívne a dopyt po hypotékach je stále silný, takže v prípade pokračovania tohto scenára náš čaká ďalší skvelý rok.


Veľký boom zažíva refinancovanie hypoték


Už pri príprave novely bolo jasné, že nové znenie zákona pomôže klientom pri refinancovaní. Jedným z opatrení je totiž stanovenie maximálneho poplatku za predčasné splatenie úveru vo výške 1%, čo žiadatelia hľadajúci výhodnejšiu hypotéku začali využívať. Zužitkovať vo svoj prospech to však dokázali aj banky, ktoré znížili úroky a v boji o akvizíciu nových klientov si posilnili pozíciu. Predčasné splácanie tak zažíva ďalší veľký boom a neoficiálne údaje hovoria o 50% podiele refinancovaných hypoték z celkového počtu schválených úverov tohto druhu.


Súčasný hypotekárny trh v niekoľkých faktoch :


  • objem hypoúverov v prepočte na obyvateľa dosahuje vyše 3400€, najviac v Európe

  • na trhu je dostupná najnižšia prime rate sadzba 1,19%, ktorú ponúka UniCredit Bank

  • počet slovenských klientov využívajúcich hypotéku dosahuje zhruba 400 000

  • najväčší podiel hypotekárnych klientov tvoria muži vo veku od 35 do 40 rokov


Žiadatelia chcú stihnúť nižšie ceny nehnuteľností


Na raste hypotekárneho trhu sa výraznou mierou podpisuje aj dianie okolo realít, od ktorého je dopyt po hypotékach dosť závislý. Ten vykazuje už pár mesiacov v rade výrazný rast, ktorý citeľne zvyšuje ceny nehnuteľností, najmä tých obytných. Posledné údaje potvrdzujú zvýšenie priemernej ceny bývania v SR na 1238€/m2, vo viacerých krajských mestách rastie hodnota bytov v dvojciferných číslach a zdražujú aj pozemky na predmestiach. To všetko motivuje klientov, aby sa s kúpou poponáhľali, kým sú ceny nehnuteľností aj hypoték lacnejšie.


Momentálnu situáciu na trhu s hypotékami môžeme hodnotiť ako veľmi dobrú a v porovnaní s predošlými rokmi ide o jedno z najlepších období od začiatku poskytovania hypoték u nás. Zlacňovanie a prekonávanie rekordov však nepotrvá večne a situácia sa skôr či neskôr zmení, no dovtedy môžeme využívať výhodné podmienky ponúkaných produktov a premeniť ich na najlepšie možné financovanie bývania.


ZADAJTE DOPYT, PROSÍM