Sed eget tortor suscipit, ornar

Až 25% hypoték slúži na refinancovanie iných úverov

Možnosť refinancovania úverov je využívaná v maximálnej možnej miere, čo potvrdzujú aj aktuálne štatistiky

Každý žiadateľ so záväzkom splácať nejaký úver privíta výhodnejšie podmienky, ktoré mu umožnia niečo ušetriť. Práve z tohto dôvodu sa stalo populárnym aj refinancovanie, ktoré je dobrým riešením ako si pomôcť pri znížení celkových nákladov na splácanie. Aj to vedie mnohých Slovákov k predčasnému splateniu úveru výhodnejšou hypotékou.


Možnosť refinancovania úverov je využívaná v maximálnej možnej miere, čo potvrdzujú aj aktuálne štatistiky. Tie dokonca poukazujú na jeden zaujímavý fakt, že mnohí žiadatelia si za účelom splatenia iného úveru berú hypotéky. To prináša na slovenský trh úplne nový rozmer, ktorým je využívanie hypotéky ako výhodného produktu na splatenie iného typu úveru.


Splácať hypotéku sa oplatí viac ako iný úver


Vzhľadom na rekordné zlacňovanie hypoték, ktoré trvá už niekoľko mesiacov a v najbližšom čase by mohlo ešte chvíľu pokračovať, sa javia ostatné typy úverov ako predražené. Ich úroky sú porovnateľne vyššie, čo robí z hypoték aktuálne najvýhodnejší spôsob financovania. Práve preto sa žiadatelia orientujú na získanie hypotéky, ktorou budú následne refinancovať nejaký iný úver na bývanie. Logiku to má, veď nižšie úroky im znížia mesačné náklady a vo väčšine prípadov aj celkové náklady na splatenie záväzku.


Hypotéku na refinancovanie využíva každý štvrtý žiadateľ


Prvý masívny boom okolo refinancovania hypoték sa začal v roku 2014, keď rastúci podiel predčasne splatených produktov dosahoval úroveň okolo 40%. V posledných týždňoch sme však svedkami ešte zaujímavejšieho trendu, ktorým je vysoký dopyt po hypotékach za účelom refinancovania iných úverov na bývanie. Najnovšie údaje dokonca hovoria o 25% podiele, čo sa začína podobať na nový boom. Ten však pravdepodobne nenastane, pretože o pár mesiacov hrozí postupné zdražovanie hypoték, čím miera tohto štýlu refinancovania výrazne poklesne.


Slovensko je v obľube refinancovania výnimkou


Slovensko je v štatistikách spojených s refinancovaním dosť úspešné, čo je na rozdiel od iných európskych krajín celkom výnimočné. V zahraničí o túto formu predčasného splatenia nie je veľký záujem, čo je spôsobené nevýhodnými podmienkami. Naše banky sú predsa len omnoho ústretovejšie a klientom ponúkajú výhodné podmienky, s ktorými môžu na splátkach ušetriť aj tretinu. To ich následne motivuje žiadať o refinanc vo veľkom, čím sa pochopiteľne zvyšuje podiel schválených hypoték určených na splatenie iného úveru.


Informácie o tom, že priemerne každý štvrtý Slovák použije prostriedky zo získanej hypotéky na splatenie iného úveru nie sú žiadnym prekvapením. Na základe aktuálnej výšky úrokových sadzieb hypoték a ostatných produktov na financovanie bývania hovorí záujem zákazníkov v prospech výberu hypotéky úplne jasne. Niektoré prognózy predpovedajú, že tento podiel sa môže ešte zvýšiť, no nie na dlho. Potom sa situácia začne pomaly meniť a priepastný rozdiel medzi úrokmi jednotlivých produktov sa bude čoraz rýchlejšie zmenšovať.


ZADAJTE DOPYT, PROSÍM