Sed eget tortor suscipit, ornar

Nehnuteľnosti v Bratislave stále zdražujú.

Kupujúci by sa mali ponáhľať.

Jedným z hlavných znakov oživovania realitného trhu je vždy aj zdražovanie nehnuteľností. Čím rýchlejšie tempo rastu trh zaznamenáva, tým vyššie bude stúpať cena realít. Slovenskí zákazníci sa v posledných mesiacoch stretávajú s takýmto vývojom čoraz častejšie a najviac sa to týka ľudí kupujúcich nehnuteľnosť v Bratislave a jej najbližšom okolí.


Centrom slovenského realitného trhu je pochopiteľne Bratislava, ktorá ako najväčšie mesto krajiny disponuje najväčším a najsilnejším trhom. S tým súvisí pozornosť realitných profíkov zo všetkých kútov Slovenska, ktorí vedia, že práve od aktuálneho diania v hlavnom meste je istou mierou závislý aj vývoj v ostatných regiónoch. Tí, ktorí si želajú rast a zdražovanie cien však majú dôvod na radosť, pretože hodnota bratislavských nehnuteľností stále stúpa a podľa najnovších predpovedí sa má tempo rastu zrýchľovať. Pre kupujúcich je to zas jasná správa, že so zaobstaraním nehnuteľnosti by sa mali poponáhľať, kým ceny nie sú príliš vysoké.


Bývanie v Bratislave zdražilo o pár tisíc


Na vysoké ceny bývania v Bratislave sa neustále vzťahujú nejaké sťažnosti, no v porovnaní s obdobím pred vypuknutím poslednej krízy v rokoch 2007-2008 sú stále v norme. Pohľad na ponuku nám však dáva najavo, že za posledné mesiace sa ceny citeľne zvýšili. Potvrdzuje to aj priemerná hodnota bytov a domov, ktorá v prvom tohtoročnom kvartáli vzrástla na 1725€. V percentuálnom hodnotení ide o 5 až 10% nárast v závislosti od konkrétnej lokality, pričom kupujúci potvrdzujú, že niektoré lukratívne 2 a 3-izbové byty sú drahšie o 10 000 až 15 000€.


Zdražujú hlavne byty, a najviac novostavby


Keďže byty obsadzujú na bratislavskom trhu s obytnými nehnuteľnosťami vyše dvojtretinový podiel, niekoľkopercentný medziročný rast cien bývania je dielom ich rýchleho zdražovania. Záujem o byty je totiž extrémne vysoký a v niektorých lokalitách musia developeri zvyšovať aktivitu, aby ponuka stíhala za dopytom. Obzvlášť to platí pri novostavbách, o ktoré je medzi kupujúcimi najvyšší záujem, čo samozrejme dvíha ich cenu pomerne rýchlym tempom.


Priplatíme aj za komerčné nehnuteľnosti


Zvyšovaniu cien sa nevyhol ani sektor s komerčnými realitami, ktorý takisto zaznamenáva slušné výsledky. Kupujúci si vo väčšine prípadov priplatia za priestory v nákupných centrách aj v tradičným mestských uliciach. Podobne sú na tom priemyselné objekty, o ktoré je veľký záujem, no ich ponuka pribúda príliš pomaly, čo sa takisto odráža na cene. Podobnú cenovú hladinu si zatiaľ udržiavajú kancelárie, ktoré už dlhšie čelia stagnácií a majitelia ich zdražujú len veľmi opatrne.


Pokiaľ sa bude dariť nehnuteľnostiam na Slovensku, potom je viac ako pravdepodobné, že práve bratislavský realitný trh bude mať na takom priaznivom vývoji najväčší podiel. Nie je náhoda, že spojitosť medzi rastom cien v Bratislave a inými regiónmi je tak úzka, že vývoj v nich sa navzájom ovplyvňuje. Kúpa nehnuteľnosti v najbližšom čase sa tak javí ako dobrý krok nielen v Bratislave, ale aj v ďalších krajoch, kde ceny realít stúpajú stále viac. Ak teda nechceme platiť za nehnuteľnosť o niekoľko tisíc viac, potom by sme sa mali poponáhľať.

ZADAJTE DOPYT, PROSÍM