Sed eget tortor suscipit, ornar

Opäť je tu doba, keď sa predávajú vzdušné zámky.

Na čo si dať pozor pri kúpe bytu v projekte vo výstavbe

V roku 2008 dosiahol predaj nových bytov v Bratislave počet takmer 4000.

Rok 2015 za týmto počtom zaostal len o približne 700 bytov.

Rok 2016 predznamenáva, že bude rekordná hranica z roku 2008 dokonca prekonaná.


Opäť je tu doba, keď sa predávajú novostavby bytových a polyfunkčných domov tak povediac „od papiera“. To znamená, ešte je sotva vydané stavebné povolenie, alebo sotva „zakopané do zeme“, už sa kumulujú rezervácie jednotlivých bytov. Developeri sú pripravení na tento narastajúci dopyt. Preto už vo fáze, kedy len vybavujú potrebné povolenia k stavbe na úradoch, súbežne pripravujú pre potenciálnych klientov prezentačné materiály. Už je bežný jav, že vidíte krásnu novú webovú stránku s vizualizáciami, ako bude ten, či onen projekt vyzerať. Je na nej označená lokalita, kde sa daný projekt bude realizovať, vždy s pútavými ikonkami všetkej možnej občianskej vybavenosti v bližšom, či ďalekom okolí, aby si klient vedel dokonale predstaviť svoj vybraný byt a vedel sa preňho rozhodnúť už na základe iba tejto virtuálnej prezentácie. Omnoho zriedkavejšie ale je vyznačenie presného osadenia jednotlivých objektov, prípadne aj so záberom na okolitú zástavbu a s orientáciou na svetové strany.


A tu prichádzame k prvému faktoru, ktorý sa od papiera ( „od webu“) zistiť nedá a začíname tému :


Na čo si dávať pozor pri kúpe z papiera.


Súčasťou teda tejto možnosti výberu je okrem pozitíva, že si viete vybrať byt tak povediac „doma od stola“, je aj riziko s tým spojené. Na jednej strane developer zverejní všetky vyššie spomínané informácie a kritéria dôležité pre Váš výber, na druhej strane, ale mu táto virtuálna prezentácia umožní aj zamlčať niektoré fakty...


1) nadštandard vo vizualizácií

Pri virtuálnej prezentácii na web stránke, či na krásnom 3D modeli v sídle developera si môžete dokonale predstaviť ako daný byt bude vyzerať. Je Vám odprezentovaná vizualizácia interiéru s nadštandardnými materiálmi a luxusným zariadením, čo na pohľad pôsobí veľmi pozitívne, útulne, žiadúco....to je cieľom pravdaže. Málokto si však uvedomí, že to, čo je prezentované, nieje „štandard v cene“, ale nadštandard za príplatok často navyšujúci cenu bytu aj o 20%.


2) dokonalé preslnenie vo vizualizácii

Dôležitým faktorom, ktorý si developeri uvedomujú, je aj optimistický pocit presvetlenia, slnečnosti bytu z danej vizualizácie. Toto je veľmi dôležitá vec, na ktorú si treba dať pozor, či ten Vami vybraný byt naozaj bude taký krásne preslnený, ako je prezentovaný na vizualizácii.

Tu treba zobrať do úvahy, svetovú stranu, potenciálne tieniace objekty v okolí, prípadne samotný tvar stavby a tienenie z toho vyplývajúce.


3) perspektíva výstavby okolo

Čo z vyššie spomínaného krásneho 3D modelu, či vizualizácie nevidíte a môže Vám byť dokonca aj cielene zamlčané, je perspektíva výstavby v okolí objektu, ktorá ovplyvní svetelnosť, výhľad, súkromie, a na istý čas aj samozrejme spôsobí prašnosť a hluk.....všetky dôležité faktory pre voľbu Vášho vysnívaného bývania. Pokiaľ ešte nieje reálne v území zrejmý tvar a veľkosť objektu a jeho osadenia na pozemku, a neviete identifikovať, či ešte ostane nejaká časť pozemku nevyužitá pre možnosť prespektívnej výstavby, môžete sa spoľahnúť len na slová developera. Či napr. plánuje on ďalšiu etapu a ako bude vyzerať, prípadne, či má informáciu o možnosti stavby „pod vašimi potenciálnymi oknami“. Netreba zabudnúť sa na to však aspoň informovať, aby sa neskôr Váš očakávaný sen nezmenil na ťažko predajnú nočnú moru.


4) forma platby

V prípade, ak kupujete byt, ktorý ešte nestojí, obvyklá prax je, že splácate kúpnu cenu podľa etapy výstavby. Seriózni a solventní developeri, ale nepotrebujú Vaše finančné prostriedky vo forme splátok na pokračovanie výstavby. Už sa objavujú aj „lastovičky“, ktoré po zložení rezervačnej zálohy v o výške cca 20% z kúpnej ceny, zvyšok kúpnej ceny od Vás budú očakávať až po kolaudácií. Preto pokiaľ developer nieje spoľahlivý, rokmi overený a nemáte naňho pozitívne referencie, zvážte koľko finančných prostriedkov dáte vopred a koľko až pri odovzdaní hotového diela- kľúčov od Vášho bytu.


5) v neposlednom rade následná vymožiteľnosť reklamácií

Nadväzujúc na predošlý bod o serióznosti developera. V tomto bode je to ešte dôležitejšie. V dnešnej dobe, kedy si na slovensku môže založiť sro a následne zrušiť každý, bez trestného postihu v prípade nevysporiadaných napr. reklamácií hotového diela a dokonca bez následného zákazu činnosti v tom istom obore je výber projektu od spoľahlivého developera nemenej podstatná vec, ako samotný byt.


ZADAJTE DOPYT, PROSÍM